Wpis na bloga jak mocne espresso

Wpis na bloga jak mocne espresso

Blogów coraz więcej, a czasu coraz mniej. Czytelnik jest rozproszony. Szybko się nudzi. Szuka ciągle czegoś nowego, często sam nie wie co to jest. Szuka czegoś, co go zaskoczy i złapie jego uwagę. Dowiedz się, jak stworzyć wpis na bloga jak mocne espresso.

Tworząc kolejny wpis na bloga staramy się pobudzić czytelnika. Ożywić go, skłonić do działania. Jak filiżanka dobrego espresso. Jeśli chcesz, aby twoje teksty działały na czytelnika jak kofeina, weź sobie do serca poniższe zasady.

Jeden wpis = jeden temat

Nie staraj się poruszyć kilku tematów w jednym wpisie. Lepiej rozbić go na kilka krótszych teksów. Ideał to 300-500 słów. Może powstanie z tego cykl wpisów? Kiedy piszesz, nie owijaj w bawełnę. Od razu przejdź do sedna. Jeśli będziesz krążył wokół tematu, umysł twojego czytelnika też zacznie krążyć. A ty szybko pozbędziesz się czytelnika.

Jak dodać trochę kofeiny do wpisu

  • Pamiętaj: zbędne słowa są zbędne. Jeśli jakieś zdanie czy wyraz nie wnosi treści, nie wywołuje emocji – wykreśl je!
  • Nie pisz do wszystkich. Napisz do jednej osoby. Wyobraź sobie, że to przyjaciel, który potrzebuje pomocy.
  • Używaj dużo czasowników, zrezygnuj z przymiotników.
  • Nie używaj specjalistycznego żargonu. Twoim celem nie jest zaimponowanie czytelnikowi, ale złapanie jego uwagi.
  • Długie zdania są twoim wrogiem. W jednym powinno się mieścić najwyżej 14 słów. Zbyt długie zdanie? Przetnij je na pół. Mieszaj zdania długie z krótkimi.
  • Zacznij zdanie od i, ale, albo.
  • Usuń słowa wypełniacze: naprawdę, bardzo, faktycznie, rzeczywiście, generalnie.
  • Nie bój się zdań składających się z jednego wyrazu. One dodają dynamiki.
  • Długie wyrazy zastąp ich krótszymi odpowiednikami.
  • Zadawaj pytania. Zostaw czytelnika z zadaniem, łamigłówką. Nie wykonuj całej roboty za niego.

Są osoby, które przeczytają twój tekst od deski do deski. Są też tacy, którzy przeskanują go wzrokiem i pobiegną dalej. Pisz dla obu grup. Dla tych skanujących – wybolduj najważniejsze treści, umieść je na początku i na końcu. Te partie czytamy najczęściej. Dla tego uważnego czytelnika – zadbaj o interesujący content.

Pisanie to wyrażanie emocji

Nie bój się okazywać emocji. Od czasu do czasu możesz użyć przekleństwa. Zaskocz czytelnika niespodziewaną metaforą, analogią. Odwołaj się do zmysłów. Opowiedz swoją historię, anegdotę, ale zamknij ją w jednym zdaniu. Aby wzbudzać zainteresowanie, trzeba samemu być zainteresowanym. To dlatego blogi oparte na pasji autora zyskują taką popularność. Twoja pasja może udzielić się czytelnikowi, który przekaże ją dalej. Trzeba tylko tchnąć w niego trochę energii, by miał ochotę to zrobić.

 

Podziel się swoimi sposobami na wpis na bloga jak mocne espresso!
Jak pisać teksty na bloga, które pokocha Twój czytelnik
Dołącz do newslettera! Otrzymasz bezpłatnego PDFa na temat tworzenia treści na bloga. Raz na jakiś czas wyślę Ci także powiadomienie o nowym wpisie.
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )