Święta za nami, przed nami całkiem nowy, świeżutki Nowy Rok. Jak wejść w niego pozytywnie i jak sprawić, żeby nasze postanowienia (czy też cele) noworoczne miały szansę na sukces?
Jak dobrze wejść w nowy rok z pomocą wdzięczności
Kiedyś traktowałam Nowy Rok jako moment odcięcia się od tego co było. Mogłam dzięki temu odgrodzić się od porażek, nieudanych planów czy projektów, od złych wspomnień. Teraz rozumiałam, że to nie do końca dobre podejście. Bo jednak ta granica nie jest w 100% szczelna – przeszłość lubi powracać w formie żalów, pretensji, poczucia winy czy nawet bardziej praktycznie – błędów popełnianych na nowo.
Dlatego w tym roku postanowiłam spojrzeć na cały ubiegły rok z wdzięcznością.
Praktykuję wdzięczność od kilku lat i szczerze mogę powiedzieć, że ta prosta rzecz zmieniła moje życie. Na czym polega? Codziennie zapisujesz 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna/y. Tak zaczynałam. Jednak ten sposób myślenia stopniowo zaczyna przenikać wszystkie aspekty życia i każdy moment dnia, tygodnia, roku…
Jednak nigdy wcześniej nie patrzyłam na mijający rok z wdzięcznością. W tym roku, kiedy naturalnie pojawiły się refleksje, podsumowania – zamiast odcinać się, starałam się myśleć o wszystkim co się przydarzyło (i co się nie przydarzyło) z wdzięcznością. Dzięki temu to, co było, nie ciągnie mnie w dół, ale raczej staje się paliwem, aby iść do przodu. Niezmiennie mnie zaskakuje, jak mała zmiana w myśleniu może wiele zmienić!
4 sposoby na to, aby dotrzymać noworocznych postanowień
Sposobów na to, aby wytrwać przy swoich postanowieniach jest mnóstwo! Jednak te cztery są według mnie najskuteczniejsze:
- Zadbanie o to, aby postanowienia (cele) na nowy rok były:
A. realistyczne – czyli nie: „chcę ćwiczyć codziennie” tylko: „chcę ćwiczyć dwa razy w tygodniu”
B. konkretne – czyli nie: „chcę czytać” tylko: „chcę przeczytać 1 książkę w miesiącu” - Śledzenie postępów
- Stworzenie konkretnego planu – dobrze, aby plan był osadzony w czasie, podzielony nawet na poszczególne dni. Przyda się tutaj albo tradycyjny dziennik, aplikacja albo notatnik w telefonie czy laptopie. Według niektórych teorii wyrobienie sobie trwałego nawyku zajmuje 3 miesiące, wiec być może dobrze jest rozpisać sobie plan na ten pierwszy kwartał, a następnie podumować i dokonać odpowiednich korekt.
- Nagroda za zrealizowanie planu/celu.
Dlaczego jest ważne
I na koniec – dobrze jest zapisać sobie, DLACZEGO właściwie chcemy osiągnąć dany cel. Co nas do tego motywuje, co chcemy osiągnąć. To pomoże wytrwać i osiągnąć sukces!
Powodzenia!