Natknęłam się niedawno na książkę Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania (Simon Sinek). Pojawia się tam kilka interesujących kwestii.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy ta książka jest dla Ciebie – pobierz bezpłatny fragment: Zaczynaj od DLACZEGO. A jeśli chcesz kupić tę książkę – możesz to zrobić TUTAJ.
O dwóch sposobach wywierania wpływu na ludzi
- manipulacja
- inspiracja
Przykładem manipulacji, która nie musi być czymś negatywnym, są tytuły internetowe w stylu: Sześć kroków do szczęścia. To manipulacja, bo składa obietnicę nie do spełnienia. Manipulacja prowadzi do transakcji, nie do lojalności. Żeby z kolei móc inspirować innych i dzięki temu realizować swoje zamierzenia, musisz sprecyzować sobie dlaczego robisz to, co robisz. Przy wszelkich przedsięwzięciach (biznesowych, blogowych i innych) właściwa kolejność zadawania pytań, to:
- Dlaczego
- Co
- Jak
Zaczynaj od dlaczego – najważniejsze pytanie
Najważniejszym pytaniem, które musisz sobie zadać jest DLACZEGO. Niewiele osób jest w stanie jasno powiedzieć dlaczego robią to, co robią. Czy ty wiesz, dlaczego piszesz bloga? Dlaczego wykonujesz tę, a nie inną pracę? Jeżeli wiesz – to super! Ale zapisz to sobie, bo czasem można zapomnieć albo zmienić zdanie.
Przy okazji: odpowiedź, że dla kasy nie jest dobrą odpowiedzią. Nie mam nic przeciwko zarabianiu, ale nie powinno to być na 1 miejscu. Przynajmniej nie według Simona Sinka. Nie zaczynaj od tego CO chcesz robić. Zacznij od dlaczego – ustalisz swoje cele, intencje, przekonania. Jest to ważne, ponieważ ludzie nie kupują tego, CO robisz, ale DLACZEGO to robisz. Dlaczego? Bo to co robisz, robi pewnie setka innych osób. To czym możesz się wyróżnić, to intencja. Pasja, zamiłowanie do tematu, twoja osobista motywacja dlaczego robisz to, a nie coś innego.
Sinek w wielu (może zbyt wielu) miejscach podkreśla, że definiowanie własnego DLACZEGO jest sposobem na odniesienie sukcesu. Istotna jest także klarowność – twoje DLACZEGO powinno być jasno zdefiniowane.
Kwestionuj albo zgiń!
Kiedy byłam dzieckiem, mój ojciec zawsze powtarzał: zanim coś zrobisz, zastanów się trzy razy. My jesteśmy przyzwyczajeni raczej do błyskawicznych, impulsywnych decyzji. Narzuca nam to tempo współczesnego życia. A trzeba zawsze zadać sobie pytanie – dlaczego potrzebuję kolejnej karty kredytowej, czy warto kliknąć w ten quiz na Facebooku. Czy instalować tę (dwudziestą którąś z kolei) wtyczkę na WordPressie? Z zadawania pytań, kwestionowania masz wiele pożytku. Chronisz się przed podjęciem złej decyzji.
Z kwestionowania powstają najlepsze rzeczy, wynalazki, książki, a nawet wpisy na bloga. Zadawaj pytania. Nie zadowalaj się prostą odpowiedzią, stwierdzeniem faktu. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz. Zawsze pytaj po co, dlaczego, czy nie można zrobić tego lepiej, inaczej? Może jest jakiś inny sposób. Twój własny.
Czytałeś książkę Zaczynaj od dlaczego? Jak Ci się podobała? Podziel się opinią w komentarzach.