Nowy Rok to dla wielu z nas czas na refleksje i planowanie. Niektórzy kpią sobie z nowego roku i postanowień. Ja bardzo to lubię, pomaga mi to dokonać ewaluacji swoich postępów i nawyków. Nie robię wielkich zmian, rewolucji – jestem zwolenniczką małych kroków i zmian organicznych.
W 2024 skupiłam się na wprowadzeniu kilku zmian w moim życiu, które bardzo pozytywnie na mnie wpłynęły. Chciałam przeczytać 24 książki i zadbać o zdrowie poprzez więcej ruchu. Oba te cele udało mi się osiągnąć – głównie dzięki narzędziom – wyzwaniu na portalu nakanapie.pl (książki) i aplikacji Strava (ruch). Patrząc wstecz, jestem dumna z tego, co udało mi się osiągnąć.
System zamiast postanowień
Niedawno usłyszałam, że zamiast klasycznych postanowień noworocznych warto stworzyć sobie system. Jaka jest różnica między nimi? System koncentruje się na codziennych działaniach, a nie tylko na efekcie końcowym. To podejście pomaga budować nawyki dzień po dniu i bardziej skupić się na samym procesie – być bardziej „tu i teraz”. Bo zdecydowanie łatwiej wprowadzać zmiany robiąc to, co sprawia przyjemność i nie wybiegając zbytnio w niepewną przyszłość.
Moje cele na 2025 rok
Czytanie książek
W 2024 udało mi się zrealizować postanowienie, że przeczytam 24 książki. Udało się to głównie dzięki wam i portalowi nakanapie.pl, który mi poleciliście. Dla porównania – w 2023 roku też obiecywałam sobie czytać więcej, ale niewiele z tego nie wyszło. To tylko pokazuje, jak ważne jest śledzenie postępów oraz że odrobina rywalizacji może bardzo pomóc.
W 2025 zamierzam przeczytać 25 książek. Wierze, że regularne czytanie pozwoli mi się rozwijać i przyniesie wiele wartości. Zresztą – czytanie potrafi uzależniać i na pewno rok intensywnego czytania sprawił, że już nie wyobrażam sobie dnia bez książki.
Nie marnować jedzenia
Jednym z moich priorytetów na 2025 jest zmniejszenie marnowania jedzenia (bo niestety w przeszłości zdarzało mi się wyrzucać dużo, co przy cenach żywności jest absurdalne). Ale problem ten ma też oczywiście ogromny wymiar globalny – według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku na świecie marnuje się ponad 931 milionów ton żywności, co stanowi około 17% całej produkcji żywności. W Polsce na śmietnik trafia nawet 4,8 miliona ton jedzenia rocznie, z czego duża część pochodzi z gospodarstw domowych.
Inspirację do działania czerpię z książki „Ukryta konsumpcja”, która zwraca uwagę na sposoby, w jakie przyczyniamy się do marnotrawstwa.
W praktyce chcę skupić się na jeszcze dokładniejszym planowaniu posiłków, tworzeniu list zakupów oraz wykorzystywaniu resztek w kreatywny sposób, np. do przygotowywania zup, zapiekanek czy smoothie. Wierzę, że małe kroki podejmowane codziennie mogą mieć duży wpływ, nie tylko na moją kuchnię, ale i na środowisko.
Finanse pod kontrolą
W 2024 udało mi się stanąć na nogi finansowo. Zrezygnowałam z chodzenia do restauracji i kupowania nowych ubrań, co pozwoliło mi nie wydawać całej wypłaty. W 2025 chcę nadpłacać kredyt i odkładać na emeryturę. Systematyczność w tej dziedzinie jest dla mnie kluczowa. Oczywiście jeszcze sporo edukacji finansowej przede mną.
Obserwować, nie oceniać
Praktykowanie umiejętności obserwowania bez oceniania to kolejne moje wyzwanie na 2025 rok. Wiem, że jest to trudne, ale przynosi ogromne korzyści. Wierze, że pogłębienie tego nawyku pozwoli mi lepiej rozumieć siebie i innych.
Podsumowanie
Rok 2025 zapowiada się ekscytująco. Metoda system zamiast postanowień pozwala mi skupić się na codziennych działaniach. Mam nadzieję, że moje cele i refleksje zainspirują was do działania. A wy, jakie postanowienia lub cele planujecie na nadchodzący rok?