Przewidywanie przyszłości jest trudne, ja jednak mogę śmiało założyć, że w połowie listopada tego roku będę uczestniczyć w Perspektywy Women in Tech Summit. To największy event technologiczny w Polsce skierowany głównie do kobiet. Oczywiste więc, że nie może mnie tam zabraknąć. W szczególności, że wśród tematów przewodnich jest Sztuczna Inteligencja, uczenie maszynowe i praca na dużych zbiorach danych.
Na moim blogu często zachęcam Was do brania udziału w takich spotkaniach, nawet jeśli macie obawy przed zbyt technicznymi tematami. Ja sama nie mam wykształcenia technicznego, a zawsze coś wynoszę z takich spotkań. Jeśli nie wiedzę, to na pewno tonę inspiracji.
Jednak nie ma lepszego sposobu na pozyskanie informacji niż sięgnięcie do źródeł. Dlatego zaprosiłam do rozmowy jedną z organizatorek Perspektywy Women in Tech Summit, Sandrę Wiktorko. Zapytałam czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji wydarzenia i dlaczego warto wziąć w niej udział.
Skąd pomysł na organizację Perspektywy Women in Tech Summit?
To wynik pasji i działania w długiej perspektywie :) Fundacja „Perspektywy” od dekady wspiera i inspiruje kobiety w technologiach, nauce i innowacji. Jeszcze w 2008 stworzyliśmy akcję „Dziewczyny na politechniki!”. Zyskała ona wielką popularność i zmieniła rzeczywistość polskich uczelni technicznych. Nasz program dla najzdolniejszych studentek informatyki – IT for SHE został nagrodzony przez Komisję Europejską za najlepsze działanie na rzecz kobiet w technologiach w UE.
To dodało nam skrzydeł i zachęciło do wypłynięcia na szerokie wody. Chcemy wykreować Warszawę jako miejsce spotkań kobiecych talentów w IT i Tech z całego, niezwykle ciekawego regionu jakim jest Europa Środkowo-Wschodnia i Azja Centralna.
Która to edycja Perspektywy Women in Tech Summit?
To będzie już druga, znacznie większa edycja Perspektywy Women in Tech Summit Zainteresowanie pierwszą przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Pozytywne opinie po konferencji utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to wydarzenie potrzebne.
Kto może wziąć udział w Summicie? Czy trzeba być programistką lub inżynierką?
To wydarzenie dla wszystkich, którzy interesują się szeroko rozumianą branżą Tech i szukają inspiracji. Skierowane jest m.in. do:
- profesjonalistek chcących rozwijać swoją karierę
- studentek z kierunków technicznych i ścisłych
- osób zainteresowanych pracą w branży IT i Tech, chcących poznać rynek pracy
- managerów oraz osób zarządzających różnorodnością w organizacjach
- naukowczyń i innowatorek
Czy tylko kobiety mogą być uczestniczkami?
Oczywiście, że nie! Serdecznie zachęcamy mężczyzn do udziału w naszym Summicie. W biegłym roku dawaliśmy nawet specjalne wejściówki dla Best Male Friend stypendystek, ubiegających się o grant na konferencję.
Co ciekawego zaplanowałyście w tegorocznej edycji?
Gościem specjalnym będzie Sabrina Gonzalez Pasterski, fizyk z Harvardu, uznana za jeden z najwybitniejszych umysłów młodego pokolenia – współczesnego Einsteina. W sumie w wydarzeniu weźmie udział 150 znakomitych mówców z całego świata – w tym szefowie najbardziej innowacyjnych firm technologicznych i badacze z najbardziej ambitnych światowych ośrodków.
Tematem przewodnim Summitu jest cyberbezpieczeństwo. Dużo będzie też mowy o 5G i przestawianiu torów cywilizacji na Sztuczną Inteligencję, uczenie maszynowe i pracę na dużych zbiorach danych. Przedstawimy też mało jeszcze znane trendy technologiczne, jak Ambient Intelligence. Co godzinę rozpoczynać się będzie 12 warsztatów technologicznych i karierowych!
Dlaczego warto wziąć udział?
- W wydarzeniu bierze udział 3000 uczestniczek z całego świata
- 25 znakomitych keynote speakerów zarządzających najważniejszymi firmami high tech i najambitniejszymi instytucjami badawczymi na świecie
- Ponad 40 firm, które szczególną wagę przykładają do rekrutacji kobiet
- Ponad 80 specjalistycznych warsztatów z zakresu technologii, budowania ścieżki kariery oraz umiejętności miękkich
- Indywidualne konsultacje i sesje mentoringowe z najlepszymi w branży TECH/SCIENCE
- Świetna zabawa podczas Big Smart Celebration of Women in IT!
- 20 Imprez Towarzyszących
Czy takie wydarzenia branżowe „tylko dla kobiet” nadal są potrzebne? Czy nie pogłębiają jeszcze izolacji kobiet w tej branży?
Bywasz na imprezach branżowych, więc wiesz, że zdominowane są one przez mężczyzn. Dobrze, że są takie miejsca, gdzie na pierwszym planie wyeksponowane są kobiety – przede wszystkim jako ekspertki. Gdzie promuje się i docenia ich potencjał. Nie znaczy to oczywiście, że mają to być jakieś kobiece getta.
Perspektywy Women in Tech to impreza wybitnie inkluzywna. Zapraszamy i do udziału, i współtworzenia, mądrych mężczyzn. Są oni wśród naszych mówców, trenerów, partnerów i uczestników. Mamy wręcz politykę, którą żartobliwie nazywamy „No man, no panel policy” – w każdym panelu musi być przynajmniej jeden mężczyzna. Jest to dla nas bardzo ważne. Wręczamy też pierwsze w Polsce nagrody dla mężczyzn, którzy wspierają kobiety w naukach technicznych i ścisłych – Mister STEM.
Jaka jest obecna sytuacji kobiet w branży tech w Polsce?
Na świecie trwa cicha rewolucja: zmienia się rola kobiet w nowych technologiach. Ich wpływ, dotychczas niewielki, zaczyna się zwiększać. Kobiety coraz chętniej studiują na kierunkach inżynierskich oraz związanych z informatyką i telekomunikacją. Więcej kobiet trafia do branży high tech, coraz częściej spotykamy je też na wyższych stanowiskach zarządczych. Zmiany te widać także w Polsce.
Jednak wciąż jest wiele barier dzielących nas od pełnego wykorzystania wielkiego potencjału kobiet, które przecież stanowią połowę ludzkości, w IT & TECH. Z jednej strony stereotypy oraz brak wsparcia otoczenia zniechęcają dziewczynki do interesowania się obszarem nauk technicznych i ścisłych. Z drugiej budowanie kariery w organizacjach zdominowanych przez mężczyzn stanowi poważne wyzwanie. Wciąż też na porządku dziennym jest nierówność płac.
Tylko 14,3% wynosi udział kobiet wśród studentów kierunków informatycznych w Polsce (rok akademicki 2017/18). Wzrósł on w stosunku do roku poprzedniego o jedną ósmą. Jest to historycznie największy wzrost w tej dziedzinie. Co ważne, liczba studentek informatyki rośnie w tej chwili dwa razy szybciej niż studentów płci męskiej. Polska stanowi, w tym zakresie, chlubny wyjątek na tle świata. Jak podkreśla Raport „Women in Digital Age” (Komisja Europejska 2018): kobiety w Europie stanowią 13% absolwentów kierunków związanych z informatyką pracujących w branży high tech. Jest to spadek o 2% w stosunku do sytuacji sprzed 7 lat.
Wyjątkowo mały jest udział kobiet w zarządzaniu sektorem technologicznym. Jedynie 5% – to kobiety-prezeski w firmach polskiego sektora teleinformatycznego (9 kobiet na 452 firmy), a wśród menedżerów najwyższego stopnia jest ich 10% („Kobiety w technologiach”, Znane Ekspertki 2016). Według raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” Siemens’a i Fundacji Perspektywy z 2015 roku, udział kobiet w zarządach firm technologicznych od 2010 roku wzrósł w Polsce o 11%.
Więcej informacji na temat sytuacji kobiet w IT & TECH znajdziecie w raporcie przygotowanym przez Perspektywy.
Na zakończenie i zachętę
Ważną przyczyną mniejszego udziału kobiet w obszarze technologicznym jest brak zachęty otoczenia – jeszcze na poziomie edukacji podstawowej i średniej. Spowodowane jest to stereotypowym, historycznie uwarunkowanym, podejściem do roli kobiet w społeczeństwie. Jak wykazał Raport „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” Siemensa i Perspektyw – 25% badanych maturzystek czuło się wręcz aktywnie zniechęcanych do wyboru kierunków inżynierskich.
Perspektywy Women in Tech Summit ma stanowić taką właśnie zachętę.
Mam nadzieję, że w listopadzie widzimy się w Warszawie!