Wpadła mi niedawno w ręce książka Jak zarabiać na blogu i pozostać sobą autorstwa Ruth Soukup. Jest to wydanie II rozszerzone książki, która (jeśli wierzyć okładce) jest bestsellerem na Amazonie. Książkę wydało wydawnictwo Helion.
Jeśli chcesz się przekonać, czy ta książka jest dla Ciebie, możesz pobrać bezpłatny fragment: Jak zarabiać na blogu.
Publikacja momentami proponuje bardzo ogólnikowe porady: bądź sobą, nie zapominaj o pasji, nie porównuj swojego początku z czyimś środkiem. To wszystko prawda, ale też niestety tylko teoria, którą przekuć w praktykę każdy musi sam na własną rękę. Tak to już z tymi podręcznikami jest. Nie wystarczy przeczytać – trzeba jeszcze umieć wdrożyć wszystkie te mądrości. Ale to już temat na inny wpis.
W każdym razie książkę czyta się przyjemnie, napisana jest lekkim językiem. Co tylko dowodzi jak regularne pisanie wpływa na umiejętność wyrażania myśli w piśmie oraz na kształtowanie stylu.
Ruth Soukup umieszcza w swojej książce ważne zdanie. Jeśli zarabianie na blogu jest twoim jedynym celem – nie uda ci się. Twój blog musi być przede wszystkim niesamowity. Dopiero wtedy możesz zacząć na nim zarabiać. Co jeszcze jest według Ruth ważne w blogowaniu? Autentyczność. Trzeba pisać wyłącznie o tym, co cię pasjonuje. Wszystko co publikujesz, powinno mieć znaczenie. Dopiero kiedy wdrożysz te zasady na swoim blogu możesz zacząć tę pasję spieniężać.
Najbardziej niesamowite tematy na bloga
Ku mojemu zaskoczeniu autorka umieściła w książce szczegółową listę tematów blogowych, które według niej są niesamowite. Podaje też tematy, które niesamowite nie są. Nie traktowałabym tego jednak jak wyroczni. Wiele zależy też od tego w jaki sposób się pisze. Są w końcu blogerzy, których odwiedzamy jedynie dlatego, że piszą w ciekawy albo zabawny sposób.
Na co jeszcze zwraca uwagę blogerka? Ludzie pragną wyjątkowych treści. Niesamowitość wywodzi się z pasji, więc jeśli pasji nie masz – nie zakładaj bloga. Ruth radzi też, aby opracować jasny plan, zawierający spis tematów, o których chcesz pisać. Nigdy nie jest też za późno, by zmienić kierunek bloga.
W książce podkreślone jest znaczenie prowadzenia kalendarza wpisów. Dobrze jest mieć przygotowane wpisy na 3-4 tygodnie do przodu. Autorka planuje także sesje burzy mózgów, które poświęca wyłącznie na wymyślanie nowych tematów wpisów na bloga. Chyba też zacznę sobie takie sesje planować. W trzecim rozdziale autorka pisze o tym, jak nie powinien wyglądać blog. Stawia na prostotę i przejrzystość, bez zbędnych ozdobników. Sporo miejsca poświęca Pinterestowi. Mnie akurat Pinterest nie bardzo interesuje, ale być może dla osób, które mają dużo interesujących wizualnie treści, te informacje będą przydatne.
Jak napisać zabójczy wpis na bloga?
Według Ruth dobry wpis powinien posiadać poniższe cechy:
- stawia jasną tezę – wiadomo o co ci chodzi
- wywołuje reakcję emocjonalną, skupia się na czytelniku
- łatwo się go czyta, napisany jest prostym językiem
- krótkie akapity, a do tego nagłówki i wypunktowania
- atrakcyjny wizualnie, unikalny i intrygujący
Zwiększanie ruchu na stronie
Stawianie wszystkiego na jedną kartę nigdy nie jest dobrym pomysłem. Im bardziej zróżnicowane są twoje źródła ruchu na stronie, tym stabilniejszy twój blog. Autorka wymienia takie metody jak: link party, komentowanie innych blogów, promowanie innych blogerów, networking i współpracę oraz wpisy gościnne. Poświęca także kilka akapitów na temat optymalizowania bloga pod wyszukiwarki internetowe.
W kolejnym rozdziale przeczytamy o działaniach w mediach społecznościowych i marketingu wirusowym. Tutaj też sporo miejsca poświęca na omówienie działań na Pintereście. Zatem znowu był to rozdział, któremu niespecjalnie się przyglądałam.
Jak zarabiać na blogu?
Dopiero w rozdziale 6. autorka pochyla się nad tematem pieniędzy. Podoba mi się, że książka nie zaczyna się od tematyki finansowej, ale kładzie duży nacisk na to, że jeśli chcesz zarabiać na blogu – musi on spełniać pewne standardy. Do zarabiania na blogu należy się gruntownie przygotować. Zresztą z każdym biznesem tak jest.
W tym rozdziale znajdziemy kilka ciekawych case study. Poznajemy przykłady kilku blogów oraz ich indywidualne sposoby na zarabianie. Autorka przedstawia różne modele generowania zysku, jak np. reklamy afiliacyjne czy posty sponsorowane i omawia je szczegółowo. Doradza jak pozyskiwać reklamodawców, a na koniec publikuje kilka szablonów, dzięki którym można sprawnie zorganizować działalność swojego bloga.
Podsumowując, książka jest bardzo treściwa. Bez zbędnego owijania w bawełnę pokazuje, jak przygotować swój blog do wejścia na rynek. Podaje konkretne sposoby na generowanie zysku dzięki blogowaniu. Jeśli masz bloga i myślisz o tym, aby zacząć na nim zarabiać, z pewnością warto przyjrzeć się tej książce.