Jak zarabiać na afiliacjach w blogosferze

Jak zarabiać na afiliacjach w blogosferze

W zeszłym tygodniu miałam okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu w ramach Strefy Blogera. Głównym tematem spotkania było zarabianie na afiliacjach w blogosferze. A zatem, tradycyjnie, wpis z podsumowaniem najważniejszych informacji z tego spotkania.

Co to jest afiliacja/program afiliacyjny?

Program afiliacyjny lub partnerski – jest to technika marketingu internetowego, która umożliwia zarabianie na blogu bez konieczności tworzenia i sprzedawania własnych produktów czy usług. Partner (w tym przypadku bloger) po przystąpieniu do programu umieszcza na swojej stronie materiały dostarczone mu przez organizatora. W zamian za to otrzymuje prowizję za każdy udział w transakcji, która rozpoczęła się na jego stronie (za: Wikipedia).

Jedną stroną takiego porozumienia jest bloger lub osoba posiadająca stronę internetową. Drugą stroną jest firma, sklep internetowy, który ma produkty lub usługi do sprzedania. Program umożliwia łatwe (bo automatyczne) nawiązanie współpracy między dwiema stronami.

Programy afiliacyjne – mały przegląd

Pisałam już kiedyś o platformie BuyBlo. To fajny sposób na dodatkowy dochód przy minimalnym wysiłku – możesz linkować tam do zdjęć z Instagrama i łączyć je z ofertami sklepów internetowych.

Korzystam także z programu afiliacyjnego księgarni Helion. Aby do niego dołączyć nie trzeba mieć firmy – umowę można zawrzeć także jako osoba fizyczna. Odprowadzenie podatku bierze na siebie Helion. Panel użytkownika jest bardzo czytelny, prosty w użytkowaniu. Można ponadto pobrać fragmenty książek w PDFach i udostępnić je czytelnikom jako część recenzji książki. W ramach jednego programu można zarabiać na prowizji z książek i kursów online z portalu helion.pl, onepress.pl, sensus.pl i septem.pl.

Słyszałam też wiele opinii o Ceneo, jednak nie miałam okazji przetestować go w praktyce. Większość tych programów skierowana jest do blogerów piszących o produktach, a ja jak wiecie takich tekstów raczej nie publikuję. Jeśli korzystałeś/aś z programu – zachęcam do podzielenia się uwagami w komentarzach. Możesz też podać linka do innych fajnych programów partnerskich dla blogerów, jeśli takie znasz.

Podczas Strefy Blogera prowadzący polecał także nokaut.pl – ten program partnerski daje dostęp do 7 milionów produktów oraz możliwość przekierowania czytelnika bloga bezpośrednio do sklepu. Rejestracja jest bezpłatna i zajmuje mniej niż 1 minutę.

Platforma WhitePress, która wspiera działania content marketingowe oraz kampanie influencer marketingu, posiada swój własny program partnerski. Można ponadto pozyskiwać dzięki niej nowych reklamodawców i zarabiać na blogowaniu. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna, szybka i prosta. Dostajemy też od razu instrukcję obsługi na maila. Jeśli chcesz założyć konto, możesz to zrobić TUTAJ.

Na stronie afiliacje.pl możesz wyszukiwać programy partnerskie z interesujących Cię branż.

Jak zarabiać na afiliacjach w blogosferze?

Podczas Strefy Blogera o afiliacjach opowiadał Michał Reda z BuyBlo.pl. Potwierdził on, że nie tylko duże zasięgi gwarantują dobry zarobek. Przy afiliacjach nie chodzi o to, czy masz dużą grupę czytelników, ale czy są oni aktywni i czy mają do Ciebie zaufanie jako do osoby polecającej inne produkty/usługi. Jednym słowem – czy uważają Cię za autorytet w danej dziedzinie. Jeśli zauważą, że chwalisz wszystkie produkty, stwierdzą, że nie jesteś obiektywny. Pisząc recenzje nie powinieneś więc ukrywać niezadowolenia, jeśli jakiś produkt nie spełni twoich oczekiwań. W ten sposób zyskasz wiarygodność w oczach czytelników i chętniej będą dokonywali zakupów z użyciem linków afiliacyjnych na Twoim blogu. Zbuduj pozycję eksperta, zaufanego doradcy – tak radził Michał Reda.

Kolejny wartościowy tip od Michała – twórz wg własnego planu, upodobań i autentycznych preferencji. Nie szukaj tematów pod oferty. Jeśli nie masz pomysłu, o czym napisać kolejny tekst, poszukaj na forach dyskusyjnych czego szukają Twoi potencjalni czytelnicy, wykorzystaj trendy związane z porą roku czy świętami, jednak przede wszystkim zadbaj o dostarczenie wartościowego contentu. Zarabianie powinno być celem drugorzędnym.

Bardzo ważne jest dbanie o własny wizerunek w sieci, a także budowanie autentycznych relacji z czytelnikami.

Programy afiliacyjne są fajnym sposobem na zarabianie na blogu przy minimalnym wysiłku, jednak jeśli chcesz utrzymywać się z blogowania, nie jest to dobre główne źródło przychodu. jak w każdym biznesie dobrze jest dywersyfikować te źródła i mieć przychody z różnych źródeł: reklam, własnych produktów czy usług oraz z afiliacji. Dzięki temu możesz oczekiwać, że twoje zarobki z blogowania będą w miarę stabilne.

Jeśli chcesz poznać inne sposoby zarabiania na blogu – zapraszam do lektury!

Jak pisać teksty na bloga, które pokocha Twój czytelnik
Dołącz do newslettera! Otrzymasz bezpłatnego PDFa na temat tworzenia treści na bloga. Raz w tygodniu wyślę Ci także powiadomienie o nowym wpisie.
 • Sama ciągle się zastanawiam nad programami afiliacyjnymi, ale jakoś nie trafiła się okazja, żeby napisać o rzeczy, którą dałoby się kupić :D
  Kiedyś korzystałam z programu afiliacyjnego Helion, ale mój zarobek na nim wynosił dokładnie 0 doszłam więc do wniosku, że raczej nie jestem stworzona do promowania czytelnictwa ;)

  • Ja rejestruję się w tych programach głównie dla celów badawczych :) ale myślę, że gdybym blogowała więcej- mogłabym mieć z tego jakiś zysk. Musiałabym zmienić moje podejście do blogowania i traktować je bardziej zarobkowo.

 • Afiliacje na dłuższą metę to dobra inwestycja, ale cholera, czemu zabierają tyle czasu! :D

  • Gaja

   To prawda, trochę trzeba się namęczyć.

 • Katarzyna Pietron

  Zastanawiam się, czy mój blog nadaje się do afiliacji. Piszę teksty polityczno-społeczne, life style. Polecać mogłabym najwyżej książki, bo od czasu do czasu o nich wspominam.

  • Tego typu blog ciężko Ci będzie “spieniężyć”, ale zależy to też od skali, jeśli masz naprawdę dużo wejść na bloga, może się udać. Ale raczej nie przez afiliacje, może patronite?