Jak założyć bloga na wordpress.com?

Dlaczego WordPress jest najlepszy

Prowadziłam niedawno warsztaty Zacznij blogować z WordPressem. Zainteresowanie warsztatami przerosło moje oczekiwania. Okazało się, że wiele osób marzy o tym, by założyć swojego bloga, ale nie do końca wie, od czego zacząć. Dla nich m.in. przygotowałam dzisiejszy przewodnik – jak założyć bloga na WordPress.com.

Wszystkim, którzy myślą o blogowaniu polecam właśnie WordPressa. Używałam kilku systemów zarządzania treścią i z pełnym przekonaniem twierdzę, że WordPress jest najlepszy, najłatwiejszy i najbardziej intuicyjny. Na WordPressie można stworzyć nie tylko bloga ale i rozbudowany serwis, sklep itp. Trzeba mieć oczywiście wykupioną na własne potrzeby usługę hostingową oraz domenę. Generuje to koszty – mniej więcej 200 zł rocznie. Dla początkujących WordPress przygotował usługę WordPress.com – gdzie bloga można założyć i prowadzić zupełnie bezpłatnie. Wiąże się to oczywiście z kilkoma ograniczeniami. Na początek powinno jednak wystarczyć. O różnicy między blogiem na własnym serwerze a serwerze WordPressa pisałam TUTAJ.

Jak założyć bloga? Zaczynamy!

Aby założyć bezpłatnego bloga na WordPressie potrzebujesz tylko dostęp do internetu, komputer i adres e-mail. Wejdź na stronę wordpress.com. Zobaczysz taki komunikat:

1Po kliknięciu Get Started zobaczysz pierwszy z sześciu kroków. Tutaj wybierasz zakres tematyczny swojego bloga. Przydaje się to w pozycjonowaniu oraz tworzeniu sieci kontaktów z innymi blogerami. Powinieneś więc już na tym etapie wiedzieć o czym i do kogo chcesz pisać.

2Po wybraniu jednej opcji przeniesiesz się do panelu wyboru wyglądu strony domowej/głównej. Masz do dyspozycji 3 typy wyglądu. Twój blog może prezentować listę najnowszych wpisów lub statyczną stronę główną. Możesz też wybrać popularny wygląd kafelkowy (grid) – taki jak np. na mojej stronie. Czwarty typ to sklep, niedostępny w opcji bezpłatnej. Układ strony głównej można zmienić w każdym momencie po założeniu bloga.

3Theme czyli motyw. Motyw to zbiór plików, które razem tworzą wygląd i funkcjonalność strony opartej na WordPressie. Motyw możesz zmieniać wielokrotnie, więc ten wybór też nie jest raz na zawsze. W opcji WordPress.com masz do wyboru 166 bezpłatnych motywów.

4W tym kroku wybierasz swoją domenę, czyli adres swojego bloga. W wersji bezpłatnej zawsze będzie do niego dołączona domena wordpress.com. Jeśli twój blog ma mieć nazwę blogkasi, to adres będzie wyglądał tak: blogkasi.wordpress.com. Tej części po pierwszej kropce można się pozbyć za dopłatą.

5Tutaj wybierasz plan – możesz wybrać bezpłatny lub jeden z trzech płatnych planów. Na początek bezpłatny będzie OK. Jeśli w przyszłości twój blog będzie się rozwijał i będziesz chciał w niego inwestować – lepiej wykupić swój własny serwer i domenę. Wyjdzie na pewno taniej niż którykolwiek z planów proponowanych przez WordPress.com.

8I ostatni krok – tutaj wpisujesz swój adres e-mail, nazwę użytkownika oraz hasło, które będziesz wykorzystywać przy logowaniu do panelu administracyjnego swojego bloga. O tym z jakich elementów składa się panel administracyjny (i jak go obsługiwać) napiszę niebawem.

9I to już wszystko. Masz swojego bloga, ale czeka cię jeszcze sporo pracy, by wyglądał tak, jak sobie to zaplanowałeś.

PS Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych tekstach dotyczących prowadzenia bloga na WordPressie, zapraszam do polubienia profilu gajapisze.pl na Facebooku.

Mniej wolniej lepiej. 7 prostych przepisów na to jak mieć mniej, żyć wolniej i czuć się lepiej
Dołącz do newslettera! Otrzymasz eBooka o minimalizmie. Raz na miesiąc wyślę Ci powiadomienie o nowych wpisach.
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )