Dlaczego warto uczyć, czyli zostań prelegentem na WordCampie

Dlaczego warto uczyć

Wielu ludzi ma ogromne opory przed dzieleniem się swoją wiedzą. Częściowo wynika to z lęku przed wystąpieniami publicznymi i trochę to rozumiem, bo sama za każdym razem mam stresa. Wiesz jednak jaki jest najlepszy sposób, aby z tym lękiem sobie poradzić? (Oprócz rzetelnego przygotowania się.) Trzeba występować! I już. Piotr Bucki zawsze mówi: nie stresuj się, lecz ekscytuj wystąpieniem. Bo dzielenie się wiedzą jest bardzo ekscytujące. Pomyśl tylko, ilu ludziom możesz w ten sposób pomóc, ułatwić im życie, zainspirować, zmienić perspektywę…

A umiejętność wystąpień publicznych przydaje się nie tylko “gwiazdom scenicznym”, które mają „parcie na szkło”. Potrzebuje jej każdy z nas, codziennie i wszędzie: w pracy, w szkole, nawet dyskutując z przyjaciółmi czy rodziną.

Jeśli już tak bardzo nie chcesz występować przed żywą publicznością, jest kilka innych sposobów aby dzielić się wiedzą: blogi, podcasty, video… I tak samo ćwiczysz swoje umiejętności komunikacyjne. Jednak nie ma to jak stanięcie oko w oko z żywą publicznością.

Zostań prelegentem na WordCamp Poznań!

Dlatego właśnie namawiam Cię do spróbowania swoich sił jako prelegent lub prelegentka. I to podczas konkretnego wydarzenia. W dniach 6-8 lipca odbędzie się największa polska konferencja poświęcona WordPressowi – WordCamp Poznań. WordCamp to spotkanie społeczności związanej z WordPressem: programistów, blogerów i ogólnie pasjonatów wszystkiego, co związane z internetami. Spotkanie w Poznaniu będzie dziewiątym w historii Polski, a w mojej osobistej historii – czwartym. I powiem Wam szczerze – ani na wakacje, ani na święta tak nie czekam jak na WordCampa co roku.

Niedawno na stronie WordCampa opublikowałam długi tekst o tym, dlaczego warto zostać prelegentem oraz jak się do tego przygotować: Zabłyśnij na WordCampie. Niezbędnik prelegenta. Zachęcam do przeczytania, jeśli jeszcze się wahasz. Prelegenci na WordCampie nie otrzymują wynagrodzenia, a jednak poświęcają swój czas i energię, by przygotować prelekcję lub warsztat. Co więcej – są osoby, które robią to co roku! Coś więc musi w tym być. Jakieś nienamacalne powody, by uczyć i przekazywać swoją wiedzę innym. Specjalnie dla Was wybrałam kilka z nich.

Dlaczego warto uczyć innych

  • Ucząc sam/sama się uczysz. Uczenie kogoś to najlepszy sposób, aby nauczyć się czegoś nowego lub odświeżyć i zweryfikować swoją wiedzę. Najlepszy sposób by dobrze zrozumieć jakieś zagadnienie, to spróbować wyjaśnić je innej osobie.
  • Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem stajesz się dla innych mentorem – zdobywasz kudosy, pewność siebie, pozbywasz się kompleksów. A dodatkowo poznajesz fajnych ludzi głodnych wiedzy.
  • Zwiększasz swoje kompetencje i podnosisz swoją wartość na rynku pracy. Tym wszystkim możesz pochwalić się w CV i na LinkedInie. Budujesz swoją markę osobistą i zwiększasz wiarygodność jako ekspert/ekspertka.
  • Masz realny wpływ na WordPressa/swoją branżę. Serio.
  • Wychodzisz poza strefę komfortu, uczysz się myślec inaczej niż jesteś do tego przyzwyczajony, uczysz się odpowiadać na pytania, przyznawania do błędów czy niewiedzy. Może na to nie wygląda – ale z tego są same korzyści dla Twojego rozwoju.

Genialny programista !== genialny prelegent

Pamiętaj, że nie tylko geniusze stają się genialnymi prelegentami. Nie musisz być mega-ekspertem i posiadać całej dostępnej wiedzy z danego tematu. Wystarczy, że pasjonuje Cię jakiś kawałek tej wiedzy, masz ciekawy przykład do zaprezentowania lub swoją autorską metodę na rozwiązanie jakiegoś problemu. No i pasję, by o tym opowiedzieć i przekazać innym.

Nie wahaj się więc już dłużej i zgłoś swój pomysł na WordCampa!

Jeśli znasz jeszcze jakieś powody, dla których warto uczyć innych – podziel się nimi w komentarzu!

Fot. Wojtek Równanek – www.rownanek.art.pl/.

Jak pisać teksty na bloga, które pokocha Twój czytelnik
Dołącz do newslettera! Otrzymasz bezpłatnego PDFa na temat tworzenia treści na bloga. Raz na jakiś czas wyślę Ci także powiadomienie o nowym wpisie.
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )