Żeby blogować nie trzeba być programistą. Co więcej – nie trzeba być programistą, żeby samodzielnie stworzyć bloga. Ale na pewno jest kilka umiejętności, które podczas tworzenia stron się przydają. Im więcej wiesz, tym więcej na swoim blogu zrobisz. A z drugiej strony – blog może być dla ciebie tylko początkiem drogi do stania się internetowym wymiataczem. Kariera programisty – patrząc nie tylko na zarobki – jest bardzo kusząca, warto więc sprawdzić swoich sił w tej branży.
Jeśli tak jak ja zaczynasz od WordPressa, przyda ci się znajomość HTML i CSS. To podstawy. Zresztą wcale nie takie trudne. Jeśli chcesz pójść dalej, na pewno warto zawrzeć znajomość z językiem PHP. W nim napisany jest WordPress. Ogólna wiedza na temat tego, jak działa pisany przez programistów kod też ci nie zaszkodzi.
Rzeczy do nauczenia jest sporo. Na szczęście nie musisz cofać czasu i wracać na studia. W internecie znajdziesz mnóstwo kursów i blogów, które pomogą ci ogarnąć te kwestie. Poniżej prezentuję mój osobisty zbiór kilkunastu stron, dzięki którym nauczysz się robić internety.
- Lynda.com. Od tego zaczynałam i wam też polecam. Rewelacyjnie przygotowane kursy, niestety po 10-dniowym okresie bezpłatnym trzeba za nie płacić. Ale naprawdę warto. Jest tam sporo profesjonalnie przygotowanych kursów, nie tylko dotyczących tworzenia stron.
- Codecademy. Bardzo przyjemne, krótkie kursy, z dużym naciskiem na ćwiczenia praktyczne. Dla bardzo początkujących, trzeba tylko znać angielski.
- Coursera. Trzeba być ostrożnym przy wybieraniu kursu, bo niektóre z nich nie są warte poświęconego czasu. Ale zdarza się trafić na perełkę. Ja np. ukończyłam kiedyś bardzo fajny kurs z Pythona na Uniwersytecie w Toronto. Dzięki niemu dowiedziałam się w końcu o co chodzi w tym całym programowaniu.
- WordPress dla zielonych. Dla odmiany po polsku. Poziom podstawowy.
- W3Schools to bardzo fajna strona, znajdziesz tam sporo najważniejszych informacji o HTML, CSS czy PHP. Dużo linijek, które można skopiować i wkleić na swoja stronę.
- Stackoverflow. To jest strona dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ale można wpisać w wyszukiwarkę dowolne pytanie (po angielsku). Masz 99% szans, że wyskoczy kilka przydatnych odpowiedzi. Jeśli coś nie działa na mojej stronie, to jest pierwsze miejsce, gdzie szukam rozwiązania.
- WPzen.pl. Znowu opcja dla nieco bardziej zaawansowanych WordPressowców. Przydatne porady jak robić internet lepiej.
- WPart.pl. Godna polecenia jest np. baza wiedzy.
- Blog Oli Gościniak. O WordPressie, marketingu, SEO i blogowaniu. Lekko i przyjemnie.
- Blog WP Magus. Dla zaawansowanych.
- WordPress.com – Learn. Znajdziesz wszystkie informacje dotyczące blogowania na WordPress.com. Czyli opcji strony na serwerach WordPressa zamiast własnych.
- Blogging University. Bardzo fajne informacje dla początkujących blogerów. Plusem jest, że wysyłają ci zadania na maila, więc masz motywację i przypominajkę w jednym. Albo skrzynkę zapchaną nieprzeczytanymi mailami.
- WordPress.tv – jeśli nie chce ci się czytać, znajdziesz tu nagrania z wystąpień podczas WordCampów. Czyli takich konferencji, gdzie spotykają się wszyscy zakochani w WordPressie.
- Jeśli interesuje cię wiedza o WordPressie, możesz wziąć udział w lokalnych WordUpach. Oraz organizowanym raz do roku WordCampie.
- Last but not least – WordPress.org. Właściwie powinna znaleźć się na początku tego zestawienia, bo od tego wypadałoby zacząć swoją przygodę z WP. Na stronie znajdziesz pomoc dla początkujących WordPressowców podaną w przyjaznej formie. A także pełną dokumentację. Jest też forum, gdzie można poprosić o pomoc, chociaż czasem można sobie poczekać.
Najlepiej od razu załóż osobny folder z tymi stronami w zakładkach w twojej przeglądarce. Zaglądaj do nich od czasu do czasu. Na wielu stronach możesz zasubskrybować newsletter – żadna z nich nie spamuje. Dzięki temu nie zapomnisz o nich i zmotywujesz się do nauki. Żeby robić internety trzeba być na bieżąco i śledzić to, co się dzieje. I ciągle się uczyć.