WordPress / Zacznij pisać

WordPress i WordPress

2015-04-17

Tagi: ,

WordPress jest system zarządzania treścią (w skrócie CMS), który powstał jako platforma do tworzenia blogów (obecnie można tworzyć z jego pomocą bardzo złożone serwisy). Co ważne, jest to system, z którego można korzystać za darmo – tzn można bezpłatnie pobrać pliki, z którego zbudowany jest system, i umieścić je na własnym serwerze. Także w celach zarobkowych. Od biedy stworzenie i prowadzenie bloga może być dla ciebie w 100% bezpłatne – zależy to od tego, jak zaawansowanym użytkownikiem WordPressa chcesz być.

Dlaczego są dwa WordPressy?

Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę frazę WordPress wyskoczy wiele wyników. Wśród nich na pierwszych miejscach zauważysz dwie strony: wordpress.org oraz wordpress.com. Wiele osób gubi się w tym i rezygnuje. W rzeczywistości jest to ten sam WordPress. Jeśli wybierzesz link z rozszerzeniem .org, przejdziesz na główną stronę WordPressa, z której możesz nie tylko pobrać pliki do własnoręcznej instalacji WordPressa, ale także przeczytasz na temat budowy i funkcji systemu, dodatków do niego w postaci wtyczek i motywów, znajdziesz pomoc na forum oraz dowiesz się o działaniach społeczności zebranej wokół WordPressa. Trochę tego dużo. Dlatego na początek polecam kliknięcie w wordpress.com.

Co czeka cię na WordPress.com?

Na wordpress.com możesz się zarejestrować i zupełnie bezpłatnie stworzyć bloga. Takie rozwiązanie jest z jednej strony dobre, a z drugiej strony ma pewne ograniczenia. Ja swoją przygodę z WordPressem zaczęłam od bloga na platformie wordpress.com. I wszystkim początkującym blogerom też tę opcję polecam, z kilku podstawowych powodów.

Zalety WordPress.com

  • wordpress.com może być rozwiązaniem w 100% bezpłatnym, tzn. dostajesz miejsce na serwerze (3GB) oraz domenę za darmo
  • łatwność używania – panel administratora jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny, daje sporo możliwości edycji tekstu
  • wordpress.com jest rozwiązaniem bezpiecznym – nie musisz się martwić o robienie kopii zapasowych, ataki hakerskie – to czeka cię dopiero po przejściu na wordpress.org :) za wordpress.com stoi ogromne wsparcie techniczne, zatem możesz skupić się wyłącznie na stworzeniu ciekawych treści na bloga
  • wordpress.com jest świetnym polem do nauki – nie musisz się bać, że coś popsujesz a strona się wysypie
  • migracja treści z .com na .org jest prosta jak jedno kliknięcie. Ja po kilku latach prowadzenia bloga na wordpress.com bez problemu przeniosłam całą jego zawartość na stronę na własnym serwerze

Ograniczenia WordPres.com

  • w wersji podstawowej (bezpłatnej) nie możesz uniezależnić się od domeny z rozszerzeniem wordpress.com.
  • ograniczenie pojemności do 3GB
  • brak dostępu do pliku CSS, umożliwiającego zmianę wyglądu strony
  • brak możliwości instalacji wtyczek i motywów – w darmowym WordPressie masz około 200 motywów do dyspozycji (i tak sporo moim zdaniem)
  • istnieje szansa, że na twojej stronie pojawiać się będą reklamy Google, nie możesz za to umieścić na blogu własnych reklam lub reklam (treści) od klientów

Niektóre z tych ograniczeń można oczywiście obejść, przechodząc na wyższy pakiet, np. wykupić sobie dodatkową przestrzeń dyskową lub podpiąć własną domenę – za dodatkową opłatą. Moim zdaniem jednak lepiej od razu przejść na własny serwer.

I did it my way

Kiedy byłam już gotowa do przeniesienia bloga na własny serwer, pierwszym moim krokiem był zakup domeny. Kupiłam domenę gajapisze.pl i dopiero wtedy zaczęłam się zastanawiać, jak wyglądać będzie moja strona i z usług którego hostingodawcy będę korzystała. Dałam sobie rok na stworzenie strony – czas, w którym moja domena na mnie czekała – to była dobra motywacja, oczywiście udało się postawić stronę o wiele szybciej a domenę po roku przedłużyłam. Po kilku nieudanych próbach znalazłam swój idealny hosting i obecnie cała ta impreza kosztuje mnie około 230 zł rocznie – hosting + domena. Nie jest to już rozwiązanie bezpłatne, ale za niewielką cenę mam więcej możliwości oraz własną domenę bez rozszerzenia wordpress.com. Za to cała odpowiedzialność za bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie leży po mojej stronie. Jaką opcję ty wybierzesz? To już zależy od ciebie.

1 likes