Kultura i sztuka

Wiosna, Trójmiasto. Trochę kultury

2017-04-13

Tagi: , , , , ,

Właśnie sobie przypomniałam, co mi się jeszcze tak bardzo podoba w wyżej wspomnianej porze roku. Oprócz większej ilości światła, ciepła i tego, że przez 5 magicznych miesięcy czynsz jest niższy. Na wiosnę znowu zaczyna się dużo dziać, wokół pełno eventów, na które warto się wybrać. I w wielu przypadkach wybrać się udaje.Tyle okazji, by wyjść z domu! Tylko mój kot, Tesla, nie będzie zadowolony.

W Gdyni i całym Trójmieście kiełkuje już kilka fajnych imprez, więc jeśli mieszkacie tutaj – zapraszam. A jeśli mieszkacie gdzieś dalej – wpadajcie na weekend. Majówkę można zrobić sobie nie tylko w maju. A Trójmiasto (zwłaszcza Gdynia) to idealne miejsce na weekend. Wiem to, bo przepracowałam temat w ciągu tych 10 lat spędzonych w Poznaniu. Tylko nie pytajcie mnie, który hotel jest fajny.  No to jedziemy!

Korzenie Kultury

Zacznę od autoreklamy. Jest taki projekt Korzenie Kultury, w którym nieco maczam palce. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Strefa Kultury, o którym kiedyś pisałam. Już dzisiaj (13.04) o 18:00 w Teatrze Gdynia Główna odbędzie się wykład 9 światów Yddrasila. Opowieść o mitologii nordyckiej. Wstęp, jak na wszystkie wydarzenia w ramach tego projektu, wolny. Będzie też wykład o mitologii kaszubskiej, warsztaty filmowe dla dzieciaków i literackie dla dorosłych. No, a w czerwcu moja skromna osoba poprowadzi dwie wycieczki kulturoznawcze po Gdyni – jedną po Śródmieściu, a drugą po Oksywiu. Mam niesamowitą tremę! Szczegółowy program na pierwsze półrocze znajdziecie na stronie internetowej stowarzyszenia Gdyńska Strefa Kultury.

Trochę pofilozofujemy

Z kolei Fundacja Vademecum szykuje projekt Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane. Projekt obejmuje cykle spotkań z polskimi filozofami i naukowcami. Pierwsze z nich już 22 kwietnia, gościem będzie dr Artur Szutta, redaktor naczelny czasopisma Filozofuj!. Druga część projektu to otwarte dyskusje filozoficzne w formule Socrates Cafe. Sama jestem ciekawa jak to wyjdzie.

MiastoSłowa czyli Weekendy Literackie

Zdaje się, że odbywa się już czwarty raz w Gdyni. Impreza towarzysząca Nagrodzie Literackiej Gdynia, która ma formę weekendów w całości poświęconych literaturze. W tym roku pierwszy z dwóch weekendów odbędzie się 21-22 kwietnia. W programie są warsztaty (także dla blogerów!) i spotkania z pisarzami, m.in. z Sylwią Chutnik i Joanną Bator. Będzie też można czytać książki w czytelni dworcowej na nowym, wypasionym dworcu Gdynia Główna. Cały program znajdziecie na stronie festiwalu. Jeśli interesujesz się literaturą, w ten weekend naprawdę warto być w Gdyni, bo impreza ma super klimat!

Muzeum Emigracji i Wolna Sztuka

Jest okazja, by wybrać się do Muzeum Emigracji, jeśli jeszcze tam nie byliście. Do 28 maja trwa wystawa Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta. To wystawa poświęcona imigrantom sfotografowanym na początku XX wieku na słynnej wyspie Ellis położonej u wybrzeża Nowego Jorku. 22 kwietnia będzie można oglądać ją w zwolnionym tempie, w ramach akcji Dzień Wolnej Sztuki. Swoją drogą to ciekawa inicjatywa – a sztukę w zwolnionym tempie będzie można oglądać w całej Polsce.

Poza Gdynią

W gdańskim Żaku zawsze dzieje się mnóstwo rzeczy, ale to tak daleko! Zwłaszcza zimą. Może teraz mi się uda tam wpaść. Zwłaszcza, że szykuje się koncert jednej z moich ulubionych kapel koncertowych – Mitch&Mitch (22.04). No i jest PC Drama, czyli czytania dramatów, na które wybieram się jak sójka z Gdyni do Gdańska. Tym razem będzie Grochów Stasiuka (24.04).

Do Sopot

Jest taki literacki festiwal w Sopocie, o niezwykle enigmatycznej nazwie: Literacki Sopot. Odbywa się co prawda w sierpniu, ale przedsmak festiwalu można będzie poczuć 26 kwietnia podczas spotkania z Wojciechem Waglewskim i Wojciechem Bonowiczem.

I na koniec

Jeśli jednak faktycznie wpadniecie do Gdyni akurat w majówkę, to 1 i 2 maja możecie obejrzeć dwa naprawdę dobre spektakle w Teatrze Gdynia Główna: Epitafium dla władzy (wg Kapuścińskiego) i Burmistrza Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Jeśli wiesz o jakimś fajnym wiosennym wydarzeniu w Trójmieście – wrzucaj w komentarzu linka!

Do zobaczenia w plenerze!

Jak pisać teksty na bloga, które pokocha Twój czytelnik
Dołącz do newslettera! Otrzymasz bezpłatnego PDFa na temat tworzenia treści na bloga. Raz w tygodniu wyślę Ci także powiadomienie o nowym wpisie.
1 likes
 • Ojko S

  Ciekawy wpis ;-)

 • Nie miałem jeszcze przyjemności z Trójmiastem i widzę, że trzeba będzie to nadrobić. ;)

  • Polecam! Szczególnie jak zrobi się trochę cieplej :)

 • Ewelina Szostakiewicz

  światło, ciepło, końcówka kwietnia, na termometrze kraska zatrzymała się w okolicach zera, taaa ;)

  • Noo troszkę się nam wiosna popsuła :) Dzisiaj w Gdyni padał nawet śnieg!