Notatki i szkice

Otyłe córki otyłych matek

2012-09-30

Tagi: ,

Mogłoby się wydawać, że jak ktoś działa na rzecz, udziela się społecznie w jakiejś określonej dziedzinie, automatycznie jest „ok” we wszystkich innych. Działam na rzecz kobiet, więc z góry mogę założyć, że inne działania, które podejmuję, są w porządku. Niestety nie jest to takie proste. Organizacje pozarządowe nie mają monopolu na bycie „ok” w każdej sferze życia. Zdarzają się aktywiści ze sfery praw człowieka posługujący się iphone’ami produkowanymi w Chinach przez nisko opłacanych pracowników.

Z pewnością takiego monopolu nie ma Fundacja BOŚ, która prowadzi kampanię przeciwko otyłości polaków za pomocą hasła: Jakie matki, takie dziatki. Organizacja ta zauważa problemy środowiska, działa na rzecz zdrowego społeczeństwa, jednak posługuje się w tej działalności stereotypem.

jakie1

Plakat Fundacji mówi, że w Polsce rodzicami bywają tylko kobiety. Kampania BOŚ przypomina także, że rym częstochowski nadal jest w cenie. Fundacja nie znalazła rymu do „tatki” i postanowiła nas uraczyć doskonale wpisującym w estetykę cukierkowego (mmm…) plakatu hasłem. Nie będę zagłębiać się w to, że w Polsce ciężar wychowywania dzieci spoczywa na kobietach (głównie) i jak to one są obarczane winą za ewentualne niepowodzenia. Nie chcę nawet zastanawiać się, dlaczego na plakacie są dwie osoby tej samej płci, tak jakby synkom nie groziła nadwaga. Strona kampaniepoleczne.pl artykuł o kampanii opatruje tytułem: „Otyłe dzieci otyłych matek”. Nie da się jednak nie dostrzec, że na plakacie nie ma dzieci – jest córka.

Zamiast skupiać się na negatywnych aspektach, przedstawiam kilka propozycji na inne, bardziej niestereotypowe hasła, które może przydadzą się Fundacji w kolejnych odsłonach kampanii. Zaspokoją one również apetyt na częstochowskie (i nie tylko) rymy:
„Jacy ojcowie, takie zdrowie”
„Jaki dziadek, taki zadek”
„Jakie drzewo genealogiczne, takie problemy gastryczne”
„Jakie pochodzenie, takie trawienie”
„Jacy krewni, taki rozmiar otrzewnej”
„Jacy kuzyni, takie BMI”
„Jaki ród, taki głód”
„Jaki protoplasta, taka miłość do ciasta”

Smacznego!

Jak pisać teksty na bloga, które pokocha Twój czytelnik
Dołącz do newslettera! Otrzymasz bezpłatnego PDFa na temat tworzenia treści na bloga. Raz w tygodniu wyślę Ci także powiadomienie o nowym wpisie.
0 likes