Kultura i sztuka / Teatr

Łamiące wiadomości. O Tresowanych duszach

2015-05-23

Tagi: , , , , ,

„W rzece w mieście X znaleziono zwłoki kobiety. Tragiczne wieści z powiatu Y – zginął kierowca, 20-letni mężczyzna. Zapadł wyrok za cios nożem. Gwałciciel znów na wolności. Prokuratura zajmie się sprawą tragicznej śmierci chłopca.”

Już od dłuższego czasu trwa debata na temat tego, jak bardzo nasze media zmieniają się pod wpływem rozwoju technologii informatycznych. Media ewoluują od czasu swojego powstania. Najpierw telegraf, radio, telewizja, a potem internet zmieniły to, jak pracuje się w środkach przekazu, o czym i jak się pisze, a także – co równie ważne – o czym i jak się czyta. „Tresowane dusze”, dramat Gabrieli Zapolskiej sprzed 100 lat, potwierdza, że mimo widocznych zmian pewne zjawiska pozostają takie same. Wciąż pociągają nas głównie skandaliki, cudze tragedie, wszystko co brudne i nielegalne: mordy, gwałty, wypadki, zdrady. Przekaz medialny ma jednak dwa kierunki – czytelnik/widz/słuchacz nie jest biernym uczestnikiem tej relacji. To co nas interesuje ma ogromy wpływ na to, co możemy wyczytać na łamach gazet czy zobaczyć w wiadomościach. Fascynuje nas zło, a media już dawno temu nauczyły się zarabiać na tej ludzkiej przypadłości.

Zło fascynowało także Zapolską, pesymizm dominuje w jej dramatach. Bohaterowie „Tresowanych dusz” to ludzie zepsuci, egoistyczni i małostkowi, a sam utwór jest ciężki w wymowie. Równie mroczna jest inscenizacja w reżyserii Adama Orzechowskiego, który wydobył dramat z zapomnienia udowadniając, jak bardzo jest aktualny. Zamiast na stabilnych deskach sceny stawia on bohaterów dramatu na metalowej kracie. Nad sceną znajduje się dużych rozmiarów konstrukcja – wielka niszczarka do papieru. Spadające w przerwach między scenami ścinki są natychmiast zgarniane przez pracowników firmy sprzątającej łopatami do odśnieżania. Wczorajszy news, nawet najbardziej kontrowersyjny, dzisiaj znaczy tyle co zeszłoroczny śnieg.

(…)

Całość przeczytasz w portalu dziennikteatralny.pl

Jak pisać teksty na bloga, które pokocha Twój czytelnik
Dołącz do newslettera! Otrzymasz bezpłatnego PDFa na temat tworzenia treści na bloga. Raz w tygodniu wyślę Ci także powiadomienie o nowym wpisie.
0 likes