Kultura i sztuka

A jednak proza!

2016-05-30

Tagi: , , , ,

książkiW zeszłym tygodniu pisałam (pół żartem, pół serio) o wyższości dramatu nad prozą. Wypadałoby teraz coś dla równowagi.

W zeszły piątek, 27 czerwca, miałam przyjemność poprowadzić spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim w ramach drugiego Weekendu Literackiego. Weekendy Literackie odbyły się w tym roku trzy i są one częścią Festiwalu MiastoSłowa, towarzyszącemu Nagrodzie Literackiej Gdynia. NLG to taki prozatorski odpowiednik GND, czyli Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. I wszystko jasne.

MiastoSłowa to świetna impreza, na którą składają się spotkania z utalentowanymi polskimi pisarzami i pisarkami, takimi jak np. Łukasz Orbitowski czy Ziemowit Szczerek, warsztaty oraz happeningi. Podczas MiastoSłowa słowo wychodzi na miasto, literatura wchodzi między ludzi, książki czytane są w trolejbusach i tak dalej… Jednak czytamy, a literatura nadal nas obchodzi. Przynajmniej niektórych z nas. Czekam z niecierpliwością na kolejną edycję, mam jedynie nadzieję, że tym razem Weekend Literacki nie będzie pokrywał się z Festiwalem R@Port, bo jednak teatr ma pierwsze miejsce w moim sercu. Zanim jednak kolejna edycja Festiwalu MiastoSłowa, we wrześniu poznamy zwycięzców i zwyciężczynie Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowani w tym roku są:

PROZA:

 1. Weronika Murek, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (Weronika w 2015 wygrała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną!)
 2. Andrzej Muszyński, „Podkrzywdzie”
 3. Łukasz Orbitowski, „Inna dusza”
 4. Maciej Płaza, „Skoruń”
 5. Dominika Słowik, „Atlas: Doppelganger”

POEZJA:

 1. Kacper Bartczak, „Wiersze organiczne”
 2. Maria Bigoszewska, „Jeden pokój”
 3. Hanna Janczak, „Lekki chłód”
 4. Barbara Klicka, „Nice”
 5. Tadeusz Pióro, „Powązki”

ESEJ:

 1. Lidia Kośka, „LEC. Autobiografia słowa”
 2. Michał Książek, „Droga 816
 3. Renata Lis, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”
 4. Michał Paweł Markowski, „Kiwka”
 5. Piotr Paziński, „Rzeczywistość poprzecierana”

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:

 1. Jacek Giszczak, „Zwierzenia jeżozwierza”
 2. Jolanta Kozak, „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”
 3. Robert Papieski, „Lato w Baden
 4. Agnieszka Pokojska, „Młode skóry”
 5. Anna Wasilewska, „Rękopis znaleziony w Saragossie”

Gdybyście nie mieli pomysłu, co czytać lub co kupić komuś pod choinkę – powyżej macie 20 pewniaków.

Preparator książka okładkaPewniakami są też dwie najnowsze książki Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, z którym spotkanie prowadziła moja skromna osoba. Klimko-Dobrzaniecki to pisarz, poeta, filmowiec, autor książek dla dzieci. Wiele lat spędził na Islandii, której poświęcił nominowany w 2007 roku do Nagrody Literackiej NIKE dyptyk Imię Róży/Krysuvik. Jeśli lubicie skandynawskie, chłodne klimaty – przeczytajcie koniecznie!

Pierwsza książka, Preparator, wydany przez wydawnictwo Tomasza Sekielskiego, Od Deski Do Deski, seria Na F/aktach. Czyli na faktach i na aktach – książka napisana na podstawie akt sądowych. Horror, mroczna spowiedź sprawcy makabrycznego morderstwa. Jednak pojawia się ono dosłownie na ostatnich stronach, a to co ciekawe, to wszystko, co dzieje się przed morderstwem, niezwykła analiza tego, co doprowadza do zła, skąd się ono bierze, chłodny, mrożący monolog człowieka przerażająco podobnego do nas samych, nieświadomego tego, co czeka go na końcu – zupełnie jak czytelnika.

Druga książka to Samotność, książka bardziej osobista, choć to także fikcja. Bohaterem Jest Bruno Stressmeyer, niby Wiedeńczyk, a jednak dziwnie polski ma charakter. Bruno jest samotny, wobec ludzi przyjmuje postawę defensywną. Bruno ma dużo pieniędzy, a co z tego wynika, nie musi pracować. Czyli jednak okazuje się, że pracować trzeba by nie zwariować. Bezczynność jest najgorszym, co może spotkać człowieka. Brak celu.

A celem może być wszystko. Na przykład: będę czytać więcej prozy.

Jak pisać teksty na bloga, które pokocha Twój czytelnik
Dołącz do newslettera! Otrzymasz bezpłatnego PDFa na temat tworzenia treści na bloga. Raz w tygodniu wyślę Ci także powiadomienie o nowym wpisie.
0 likes